Jak vybrat motorový nafukovací člun

            Věnujme se zde různým typům a všem značkám nafukovacích motorových člunů.

 

Při koupi motorového nafukovacího člunu je třeba si rozmyslet k jakému účelu budeme člun především užívat. Je li pro nás nejdůležitější hmotnost a velikost sbaleného člunu, odolnost podlahy (těžké boty, rybářské náčiní, kotva...), nebo jízdní vlastnosti a možnost použití co nejsilnějšího motoru.

Kategorie D použití na vnitrozemskou plavbu.

Kategorie C použití na příbřežní plavbu do 0,75 námořní míle od břehu.

Jakému typu podlahy dáme přednost?

Na našem trhu je dostupných několik druhů podlah:

Lamelové podlahy u člunů jsou  lehké, snadno sbalitelné a za dobrou cenu. Nevýhoda těchto člunů je, že nemají kýl, který vede loď ve stopě a špatně se v člunu stojí. Vhodný je zejména pohon vesly na krátké vzdálenosti, nebo jen se slabým motorem. 

Další typ je nafukovací dno, je příjemné zejména při koupání, je lehké, rychle a snadno se staví. Čluny s nafukovacím dnem dělíme na KIB a VIB. KIB je rovné nafukovací dno, pod kterou se nafukuje ještě kýl. Rychle a snadno se staví.

Dále máme čluny VIB s takzvaným "V kýlem" to znamená, že nafukovací dno je celé tvarováno do kýle. Výhodou je, že pokud máme ve člunu nějaké věci, nazapadávají nám mezi plováky (válce) člunu a dno,  jelikož se všechny věci kutálí do středu lodi, tudíž nehrozí ani prodření. U "V kýlu" je také více místa pro nohy. Nevýhodou je, že podlaha je v člunu vlepená na pevno, pokud dojde k takovému poškození, že by byla na výměnu, u tohoto modelu se vyplatí koupit nový člun, což u modelu KIB podlahu bez problémů vyměníte. 

Čluny se skládacím pevným dnem s nafukovacím kýlem - tento typ je nejoblíbenější. Čluny mají lepší jízdní vlastnosti a snesou silnější motor. Člun se balí do jedné tašky a podlážky do druhé. Tyto čluny jsou těžší než s nafukovacím vysokotlakým dnem. Ve člunech se dá i dobře postavit a procházet se po lodi. Při rybaření a jiných aktivitách nehrozí poškození podlahy. Skládací pevné dno se vyrábí z vodostálé překližky, nebo z hliníku. Hliník má tu nevýhodu, že je celkem chladný, v létě zase rozpálený na bosou nohu a po používání na moři zčerná a pokud se hliník zprohýbá člun již nejde sestavit.

V poslední řadě jsou nafukovací čluny s laminátovým dnem, nevýhoda těchto člunů je, že jsou neskladné, ale mají nejlepší jízdní vlastnosti.

Dalším rozdílem, je zda je člun svařovaný či lepený. Většina člunů na našem trhu je lepených včetně spousty značkových člunů, které jsou vyráběny v asijských zemích. Evropští výrobci jako např. Bush - čluny svařují za tepla, to znamená, že ve spojích není používáno lepidlo, ale materiál je zatavený do sebe. Bush navíc používá na výrobu člunů Evropské PVC materiály, které jsou považovány za špičku ve svém oboru.

 

I-test člunů - článek, který rozděluje nafukovací čluny zhruba do tří nejznámějších kategorií: s nafukovací podlážkou, se skládací podlážkou, s laminátovým dnem, naleznete zde

 

Nafukovací čluny

se stávají stále oblíbenějším prostředkem pro zábavu a trávení volného času. Na našich stránkách boat007.cz Vás rádi seznámíme s mnoha tipy nafukovacích motorových člunů, Motorové čluny prodáváme od různých značek.

 

Podrobná tabulka všech parametrů nafukovacích motorových člunů Boat007 - zde

 

Podrobná tabulka všech parametrů nafukovacích motorových člunů BUSH - zde

 

Nafukovací čluny, lodě BOAT007

Telefon:  +420 775 473 808
E-mail: info@boat007.cz

Prodejna v provozu Po-Pá od 9-17

Mladoboleslavská 23/258
Praha 9 - Kbely (Letňany)
Po - Pá: 9-17 hod. 

Informace

Kontakt a prodejna

Doprava a platba

Sledování zásilek

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Reklamace

Odstoupení od kupní smlouvy